středa, ledna 03, 2018

Gifted - Velký dar / Hodnocení filmu


Dnes jsem tu s hodnocením na jeden, podle mě, moc krásný film.

Tento film jsem zprvu zvolila "jenom" proto, že v hlavní roli hrál jeden z mých oblíbených herců - Chris Evans a proto, že se mi velmi zamlouvalo téma.

Film jsem viděla doma na notebooku, v kině jsem ho jaksi nestihla (takový to, když si měsíc říkáš, že ho musíš vidět a najednou není). Koukala jsem doma s maminkou v jednom našem, po delší době, společném filmovém večeru.

Nicméně, nyní jdeme na hodnocení...

Název: Původní - Gifted , Český - Velký dar
Žánr: Drama
Původ: USA
Z roku: 2017

Minuty: 101 min

Hodnocení na ČSFD: 79 % z 100 % zde
Hodnocení na IMDb: 7,6* z 10* zde

Režie: Marc Webb
Scénář: Tom Flynn
Hrají: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate, John M. Jackson, Glenn Plummer, John Finn, Elizabeth Marvel, Jon Sklaroff, a další...

Trailer: ZDE

Popis (ČSFD a trochu mých slov)Frank Adler (Chris Evans) je svobodný muž, který všechny síly věnuje výchově své energické neteře Mary (Mckenna Grace), zázračného dítěte. Je chytrá, neobyčejná. Ale stále dítě. A Frank se jí snaží zajistit normální život a splnit tak vlastně také přání své sestry (zesnulé matky Mary). Jejich společný šťastný život se ale ocitá v ohrožení ve chvíli, kdy se o matematickém nadání vnučky dozví Frankova arogantní matka (Lindsay Duncan), která už má s Mary úplně jiné plány. A tak stojí proti sobě.
Jaká byla vlastně minulost a matka Mary? Co je nynějším zájmem Franka? Kdo pro ni chce to nejlepší? A co chce vlastně Mary? A jak to vše dopadne?
...
Je velkým darem ono obdarování dívky, nebo je tím právě samotná Mary?

-----
(Upozornění: Možná v záchvatu hodnocení vyzradím i něco víc než je i třeba v traileru nebo popisu. Spoilery jsou níž psány kurzívou.)

Můj názor: Jak už jsem psala na začátku. Důvod zhlédnutí byl, že je v hlavní roli můj milovaný Chris Evans. Ale také to, že ten trailer a celý příběh ve mě vyvolali touhu to vidět a zjistit vše.
I když jsem tedy nijak extrémně moc neočekávala. Nicméně...
..........
V prvních 15 minutách jsem se smála a říkala si, jaké to je fajn. Vypadalo to tak krásně a idylicky.
Kde je drama? Film začínal opravdu klidně. Čekala jsem a užívala si pohody spolu s nimi.
Nicméně Mary šla do školy. A co se asi stane, když jde nadané dítě do školy? Nadanost se zjistí.
To by ještě tolik nevadilo. Učitelka shovívavá...a později další podléhající kouzlu Chrise Evanse, ehm, Franka. Nicméně ředitelka tolik ne.
A tak se vše dovídá babička. Babička, která má jiné plány.
Už s maminkou Mary to bylo jiné.
Vše se ve filmu dovídáme formou, již opravdového, drama.
Soudy a soudy. Hádky. Neshody. Frank chce Mary, babička chce Mary. Mary chce Franka, možná klidně i babičku, hlavně hrát si, být dítě, ale také číst, počítat a rozvíjet talent. A miluje svého kocoura.
- Bylo opravdu zajímavé vidět Chrise Evanse v nějakém tom filmu mimo Marvel, Avengers a Kapitána Ameriku (tyto filmy opravdu hodně miluji, ale chápejte...něco jiného). A to zrovna v takovém povedeném drama. Herec, který umí i tyto role velmi dobře, podle mě.
- Ostatní herecké obsazení víceméně některé znám a některé ne. A ale vůbec ne tolik a z nějak fakt více a konkrétních filmů. To nic nemění na jejich schopnostech. Opravdu všem také potlesk. Povedené, talentované, uvěřitelné.
- A také nejmladší herečka byla skvělá. Na její výkon jsem byla taktéž zvědavá. A opět žádná výtka.


Já na to zírala a půlku filmu prostě proplakala. - Jsem člověk, co obvykle hodně prožívá vše, včetně filmů...takže to u mě a mých emocí berte asi i s menším odstupem. Ale já opravdu jen klidnila bušící srdíčko a nevěděla komu nadávat a koho uklidňovat přes obrazovku dřív...ale mlčela jsem, abych si a mamince nerušila film.

Bylo to dosti napínavé a opravdu se to celkem táhlo. Pořád jiná "řešení" a jiné vytáhlé okolnosti a minulost...včetně právě maminky Mary. Protože, nadaná, která ... a nechala jen tak dítě Frankovi. Toho by se mělo využít pro dobro babičky. Nebo ne? A co využít právě toho, že ona babička maminku Mary sice vychovávala, jako nadanou. Ale ne, jako normální. Co prosím Franku?
Rodina vytahuje na rodinu špínu.

¨

Ale dovídáme se i nějaké ty dobré věci. Přeci jen mi dali nějakou tu minutku na oddech, nádech, výdech a úsměv před dalším pokračování drama.


Mary stojí a je najednou jinde. A pak zase jinde. Nechce Franka ani vidět. Ten si myslí, že dělá dobře. Že pro ni přeci není ten pravý na výchovu.
..........
A vše nakonec zachrání kocour? Možné i to asi je.
Mary patří k Frankovi, proč ji vlastně nechal jít? A babička patří jenom na návštěvy, nebo ne?
A já jen zírám a nechápu i chápu najednou. Hltám všechno a pláču, usmívám se, jsem mimo. Opravdu bych to nakonec nazvala čisté, ale moc pěkné, drama. I když se mi to v prvních 15 minutách tak dramatické nepozdávalo. 

Ale babička je přeci jen stále problém. Úplně jsem hltala, co Frank vymyslí. A on něco vymyslel. Jen jestli na to jeho matka přistoupí anebo ne a bude se muset vymýšlet další plán a jiné tahanice...

...Nějaký, poměrně, dalo by se říci Happy End, nebo Sad End, či nějaký Natural  End? Šťastná Mary? Frank? Babička? Někdo? Nikdo? Hmm. No. To bych říkala moc.
..........
Co bych jen ještě řekla, že tento film ve mě vyvolal opravdu hodně emocí a myšlenek. Byl to moc krásný, krásně zpracovaný film.
Podle mě vám nasadí též hodně myšlenek do hlavy a vyvolá ve vás vše, co má takový film vyvolat.
Ve mě vyvolal prostě opravdu vše, co mohl. Emoce. Myšlenky. Úvahy. Slova. Z úsměvů k pláči.
Ale zároveň to nebylo přehnané a přeplněné.
Mělo to svou návaznost, děj...a hlavně i skvělou myšlenku.

Herci uměli své role zahrát a zahrát dobrý film, i nejmladší herečka opravdu stála na správném místě.

A jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla konečně podívat. Protože to byla skvělá volba a film nijak nezklamal.

...I když jsem tedy nijak extrémně moc neočekávala. Nicméně...O to více film překvapil a potěšil...

Já opravdu asi nemám, co vytknout...
- Snad jen, až na to, že je to občas v pár chviličkách takové typické-ohrané...ale co ne dnes? Co by kdo už měl co jiného vymyslet.
(I když někteří jiní, co čtu, mají i zde pořád něco na vytknutí...toto je moje hodnocení...)

+ A moje mamka prý také nemá výtky. Ta to prožívala asi méně, ale také měla i úsměvy a slzičky. A sdělila mi, že se jí můj výběr filmu moc líbil. A, že to byl opravdu pěkný a povedený film.

Takže moje nejvyšší spokojenost. (To tu vychvaluji skoro do nebes. Asi to má své rezervy, jako skoro každý film. Ale já z mého diváckého pohledu nemohu jinak...)

Tento film hodnotím:
9-10/10

Jo a jak hodnotila maminka? :D : ČSFD 4 z 5 a IMDb 8 z 10


A co vy a tento film?
Viděli jste ho už také? V kině nebo na notebooku? A líbil se vám také tolik, jak mě...nebo o něco méně...a nebo vůbec?
Nebo třeba, pokud ne...tak, hodláte se na něj podívat? A zaujal vás nějak? Nebo nic, ne?
Jaký máte k němu třeba takový celkový názor vy? A co celkově říkáte na filmy ve stylu "drama", nebo minimálně takové to trochu nebo na půl "drama"?


No, to je ode mě opět vše. Tak opět u nějakého dalšího článku. Zatím ahoj...a úsměv ;) :D :)
Share:

14 komentářů

 1. Hned 10/10? :D Tolik já nedala ani Thorovi 3 a to jsem na něm byla v kině dvakrát a doma na něj koukala i v té ohavné kvalitě... na tom asi něco bude, fakt si ho budu muset pustit, možná pak taky napíšu recenzi tak můžeme porovnat názory :) Super článek, na film určo brzy mrknu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Thor byl boží. Podle mého hodnocení bych mu dala myslím 8/10. Pro to porovnání třeba těchto filmů (a to i s tím, že i tady mi hrají miláčci a to hned dva...Tom H. a Chris H.). Byl to skvělý film a já z něj taky byla nadšená :) Nicméně...jsou to takové dva hodně rozdílné filmy že no :D
   Možná tady (A možná všude) hodnotím vysoko a je to mírně nadhodnocené mým vším. Se třeba časem naučím být více kritická :D Můj názor ale je i s odstupem (ano čekala jsem zde i na časový odstup) takový. A jak jsem psala...já opravdu neměla výtku (snad až na to, že je to občas v pár chviličkách takové typické-ohrané...ale co ne dnes? co by kdo už měl co jiného vymslet) a byla nadšená :D
   Jo a něco na tom bude určitě. Už podle toho hodnocení jinde. Myslím. No, minimálně určitě nic nezkazíš kouknutím a nějak extrémně zklamaná bys být neměla...podle mě vůbec...je to nádherný film :) :)
   A hej jo klidně i to :D Oki :) :D

   Smazat
 2. Pani, tak jako prvni musim rict, ze cumim na tvuj novy design blogu je DOKONALY!!:) jinak hodnoceni jsem prave cetla u Lucy a jak jsem rekla nevim jestli tento typ filmu je primo pro me, ale jako na oddech verim, ze volba je to.dobra :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) No, ono všechny filmy určitě nejsou pro každého...ale můžeš někdy zkusit a uvidíš. Jojo, to je taková fajn oddechová volba :)

   Smazat
 3. Tak o tomhle filmu jsem vůbec neslysela. S tím kinem to máme stejně, ale uz to musím změnit, nebyla jsem tam co je rok dlouhý. Každopádně jsem podle úvodního obrázku čekala nějakou romantiku a pak koukám ze je to drama a jaké. Já drama moc nemusím, ale když bude čas, tak se podívám :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak...taky se už snažím trochu více s těmi filmy a kinem :D
   Jo no, drama a jaké. Určitě doporučuji. No, zkusíš a uvidíš :) :)

   Smazat
 4. Zatial som ho nevidela a neviem ci by to na mna nebolo az prilis citov, radsej pozeram nieco take jednoduchsie, lebo veci tiez strasne prezivam, takze potrebujem skor nieco free :) (vacsinou rozpravky a komedie :D)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, já i přes to prožívání film zvládla a je opravdu moc pěkný, podle mě. A proč občas nezařadit i něco takového. Prožívání filmu...Myslím, si, že by se mohl líbit a trocha více citů apod. s filmem občas neuškodí :) Za zkoušku nic nedáš a uvidíš :D :)
   Ale je pravda, že, co tobě sedí tak ti sedí. Ne každému sedne vše :)
   Já beru filmy spíše podle toho, jak mě zaujmou než podle žánrů...ale je pravda, že takový ten oddych s klasikou, komedií, pohádkou...jo to je fajn :D :)

   Smazat
 5. Na filmy moc koukat nestíhám, proto ani není překvapením, že o tomhle slyším prvně, ale docela mě zaujal a obsazení vypadá taky dobře.
  Určitě se na něj kouknu hned, jak bude čas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo...on ten čas je problém :/ :) Třeba někdy bude a až bude...myslím, že za zkoušku podívat se nic nedáš a věřím, že se bude líbit minimálně z části, tak, jako mě...souhlasím, že téma i obsazení jojo :D :)

   Smazat
 6. Chci si ho pustit už strašně dlouho ale ještě jsem se k tomu nedostala. Chrise miluju a nejenom jako Steva ale jako herce i osobnost (co vím z rozhovorů a tak). A tenhle film vypadá strašně skvěle. Moc se na něj těším, snad se k tomu letos dostanu :D
  https://michelle-and-her-world.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, tak jsem to dlouho měla...ale naštěstí už puštěno :D :)
   Ehm ehm, s Chrisem to mám naprosto stejně. Já vlastně s několika herci a herečkami (a jinými osobnostmi taky...ale jsme u článku filmu) to mám takto-a mezi nimi jsou někteří herci avengers a Chris určo :) :) To se shodneme i na tomto :) :D
   Tak určitě doporučuji kouknout a myslím, že se líbit bude :) Tedy. Z mého odhadu-pohledu-hodnocení. Jde to tu těm hercům...i Chrisovi-a zase ho poznáš v jiné roli, což je fajn :)

   Smazat
 7. Moc hezká recenze, spousta fotek a informací a moc hezké hodnocení, jak na csfd, tak i od tebe. O tomhle filmu jsem neslyšela, ale vidět Chrise jinde než jako Kapitána Ameriku, může být zajímavý pohled. :-)

  OdpovědětSmazat

Děkuji moc za reakci :)

Blog Design Created by pipdig