pondělí, srpna 27, 2018

Polsko - "Výlet"

Ahoj. Mám tu pro vás opět jeden článek s výletem mimo domov.
Tento výlet byl na tři dny po Polsku s mým tatínkem a konal se v polovině července. (Takže zpoždění s článkem? Jo a celkem velký.)
Ale pořád tu z toho udělám samostatný článek. Tak tedy rozkliknout pro více :)

Jednalo se v podstatě o tátovu hodně služební cestu, a tudíž jsme strávily jeden první den a druhý poslední den jen v autě. Táta je podnikatel a takto rozvážel sám osobně (on to takto dělává) některé zboží některým zákazníkům - většinu tak zná osobně a vždy si s nimi popovídá nebo prohodí aspoň pár slov.
Taky s námi jel jeden brigádník, který je u tatínka přes léto-prázdniny. Polák - Vím jméno, ale nechci ho komolit. My mu všichni říkáme u táty Miky. My totiž byli pak ubytovaní u jeho rodiny.
Celou cestu si dost povídali polsky. Táta se totiž polsky učí, ale umí už teď podle mě velmi dobře. Což pro mě bylo něco, kde jsem rozuměla občas, ale velice málo nějaké to slovo. Po přivyknutí si na to, že si tak povídají a strávení času v Polsku, tak i více slov. Ale ne, nějak jsem extra nerozuměla a nesnažila se. Ale i tak to i pro mě bylo v pohodě. Táta si samozřejmě povídal i se mnou a když jsem něco chtěla, tak mi to přeložili vzájemně a táta sám od sebe občas. Plus jsem se po cestě na ledacos vyptávala, a tak jsme si i takto dost povídali. Byla to v pohodě cesta.
Cestovali jsme takto od něj až do Polska s postupnými zastávkami u zákazníků po cestě.
Každému jsme předali zboží většího nebo menšího nákladu, občas i my něco nabrali a naložili.
A tak jsme docestovali až do Polska. Na večer jsme byli u Mikyho rodiny. Tam jsme měli nachystanou výtečnou večeři. Táta si s nimi trochu opět popovídal. Já si šla lehnout do pokoje a byla chvíli na mobilu, chvíli si četla nebo se učila a tak. Pak došel i táta a šli jsme spát.

Další den ráno byl zajímavá zkušenost od rána do večera.
Ráno jsme vstávali do kostela. Šli jsme tam s Mikyho rodinou. Krásný kostel (bohužel nemám fotku), zvenčí i uvnitř. Mše byla také jedinečný zážitek. Proč? Byla v polštině. Já do kostela obvykle chodím jen s tátou a lidmi z tátovy strany. S lidmi z mamčiny strany, třeba s babičkou, jen o některých svátcích, ale spíše ne.
Tak či tak vím co se zhruba říká. Jenže každá mše je vždy trochu jiná, ať pravidelně jinými prvky nebo celkově a také hodně tou zemí, kde se koná. Nicméně jsem to zvládla. Někdy opět i rozuměla. A nijak si nestěžuji, ba naopak jsem toto ráda zažila.
Poté jsme dopoledne strávili u nich doma. Já se na zahradě učila a četla si, nebo byla na mobilu. Nicméně mi začalo být trochu chladno, tak jsem pak pokračovala v pokoji.
Okolo poledne byl vynikající oběd. Oběd byl složen z více věcí...
Poprvé jsem třeba ochutnala polské kluski. (Zase nemám fotku, ale dala jsem vám tu z google a když tak referenci toho si tam také můžete najít. - Jsou to dle mého takové kluzoučké knedlíčky. Jo a nevím, kde jo a kde ne, ale minimálně u nás na jihu Moravy v okolí Brna toto neznáme a neděláváme - nebo aspoň z mé rodiny ne.) Hodnocení? No já nevím, asi jsem tomu nepřišla tolik na chuť. Bylo to dobré, snědla jsem to a byla spokojená. Paní domácí se určitě povedly. Je to jen takové jiné prostě. A obyčejné knedlíčky jsou lepší myslím.
A také jsem zjistila, že minimálně tito dávají hodně kopru do všeho.
Ale jo, mě chutnalo.
Odpoledne jsme vyrazili výletovat. Kam? Do dolu - Kopalnia Guido (zde odkaz).
To jsou bývalé doly a štoly a toto celé. Tam jsme tedy šli na prohlídku s průvodcem. Taky polskou, nicméně zase jsem trochu rozuměla a dosti ne. Taky jsem se párkrát zeptala táty. Ten mi to poté na konci i nějak shrnul. A já zjistila, že mi nějak moc z toho neuniklo a fakt jsem hlavní rozuměla a pochopila. Měla jsem z toho svůj zážitek.
Bylo to fakt fajn a já si tu prohlídku užila.
O co jinak šlo vám zhruba ukáži na fotkách (už mých fotkách - na fotoaparát - spíše za chůze a rozhodně ne všeho, ale tak, dobrý) (selfie je z mobilu)...
- Venkovní areál před a okolo vrchních areálů a nad spodními areály dolu.


- Velká část z cest vypadala takto.
- Dříve tam měli i koně na pomoc.


- Moje selfie z mobilu. Helma na hlavu, kterou jsme museli mít a jdeme.
- Některá část z cest vypadal třeba zase takto.
- Nějaké stroje, ale už nevím, jaké a k čemu.

- Pás na kamení.
- A napodobenina dolníka. - Těch tam bylo více a každému jsme vymýšleli jméno.

- Výtah, kterým jsme sjížděli (postupně po menších skupinkách z té jedné velké skupiny) dolů z venčí a nahoru ven a také různě po patrech.


- Sestup po schodech. Občas to tam mohlo vypadat i celkem děsivě. A nechtěla bych se tam ztratit.

- Ukázka modernějšího (novější vynález než jiné tam) způsobu dopravy po dolech.
- Ano, svezli jsme se v tom.
- Ukázka stroje, co to tam dříve, když to byl ještě funkční důl, pomáhal bortit.
- Kamení a pohled někam do tmy.
- Na konci nás čekala pěkná restaurace - možná spíše hospůdka.
Žádný extra velký výběr, ale vše mňam. Ono to bylo taky spíše na turistické věcičky.
- A posezení tam přišlo vhod - Chodili jsme celkem dlouho a trasa nebyla malá.

- Ta hospůdka je prý i na nějaké firemní akce a takové. A za ní jsem objevila po cestě na toalety v nějaké místnosti za tím i toto. Asi nějaký hezký sál.
- A že toto vypadalo fakt hezky. Ono je to z fotky asi také takto vidět :D :)

Třetí den probíhal víceméně, jako ten první.
Táta mě odvezl ke mně domů akorát. Rozloučila jsem se s ním, objala ho a došla zbytek (mini kousek) domů. Tam jsem si ještě pustila film nebo tak něco a pak šla spát.

A ale já hodnotím i takový výlet jako podařený. Celkem jsem si ho užila.
A opět jsem ráda za trávení času s tatínkem, protože s ním trávím, zdá se mi (ať za to může cokoliv a kdokoliv-a my oba), čím dál méně času rok od roku (rozvedení rodiče od mých zhruba tří). Ale u nás je to zas jinak složité. To je jedno.
K výletu. Prostě jsem si ho užila a jsem ráda, že jsem jela. A pomohla tak i tátovi aspoň nějakým malým způsobem. A podívala jsem se přeci jen do Polska. Viděla jeho města, přírodu a okolí z auta a ze dvou nějakou část osobně. Zažila tam bohoslužbu a výlet do dolu. Ani jedno jsem ještě nezažila nebo neviděla. Jo, bohoslužbu ano, ale ne v polském kostele. Jo už jsem byla v Polsku, ale jinde. Ale v dole jsem nebyla ani u nás v Čechách ještě žádných.
Takže tak :) :D


Jak si vy to končící léto a prázdniny užíváte? Co vaše výlety nebo jiné dovolené? Během prázdnin, nějaké zážitky?
Byli vy jste někdy v Polsku - a kde? Byli jste už někdy v nějakých dolech? A na nějaké bohoslužbě nebo prohlídce v jiném jazyku, který třeba ani nijak neumíte?

A to je z tohoto článku opravdu vše. Tak zase příště u nějakého dalšího článku. Zatím ahoj...a úsměv ;) :D :)
Share:

12 komentářů

 1. Super článek, krásný fotky♥ Jde vidět, že sis to užila, i z toho co jsi tak říkala v reálu :) Ty doly jsou mega! :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju♥
   No, ty fotky...snaha byla aspoň o nějaké něco, za prohlídky-chůze-a světla+podmínek jaké byly...a tak no...ale jo... :D :)
   To jo, užila, to je faktem. A jsou celkem mega...bylo to tam fajn :D :)

   Smazat
 2. Glad you enjoyed your trip, beautiful photos - and great selfie btw :D See you soon, honey♥

  OdpovědětSmazat
 3. Tak to musel být mega uzity výlet!:)) hnedka jak jsem viděla ty knedlicky, tak vim, ze by me mega chutnaly, mnam :D a jak jsi psala "kluzoucky" tak ne, ze se me vybavila vynikajici konzistence, ale taky pan Kluzi z tabora, ty vis :DD krasne fotky :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl užitý :) Děkuju :)
   No nevím jestli mega, ale jako jo...jako bylo to fajn jídlo a ty knedlíčky, ale prostě...já ani nevím... :D (Btw na slano byly-ani nevím jestli můžou být na sladko, ale asi ne...no, byly na slano) Ale tobě chutná taky hodně věcí...a i já je v klidu spapala, takže asi jo :) :D A taky mě přijde že celkem zasytí ve chvilce...což je vlastně i výhoda možná :D
   Jéj Niky...a to jak...toto si vybavit...eh, taky dobrý-vtipný no... O.o :D :D

   Smazat
 4. Tak to musel být skvělý zážitek takto poznat Polsko :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 5. Člověk si tak nějak řekne "jen Polsko", ale třeba tenhle článek je skvělým důkazem toho, že i tam jsou zajímavá místa k navštívení :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem zastáncem toho, že všude může být fajn a hezky, ba dokonce skvěle a krásně. Zajímavých míst je také nějaká část. Když člověk jde na Ta - Správnější (?) místa-akce-apod. (a u kolektivu - s těmi fajn lidmi i) :) Jde o to, co kdo preferuje a kde se cítí, jako "to je fajn" a tak no :D :)
   Ale ano, i takové to naše sousední "jen Polsko" (i když já si to "jen" k tomu Polsku myslím nikdy nějak nijak neřekla) má podle mě svá hezká a zajímavá místa, kde strávit čas. A toto může být jedním z nich :)
   Jsem ráda, že se toho i tento článek mohl stát menším důkazem a součástí :)

   Smazat
 6. Mně Polsko nikdy nějak nelákalo, ale nedávno jsem viděla nějaké fotky právě z polských měst a líbilo se mi to :) Takže určitě někdy navštívím, když je to náš soused :) Jinak v dole jsem byla myslím se školou a já prostě nemám ráda ztísněné prostory a ještě takhle podzemí...

  OdpovědětSmazat
 7. Polsko mám moc ráda. Bydlím asi 20 minut autem od polských hranic, navíc tam často jezdíme na nákupy a můj taťka s poláky pracoval mnoho let, tudíž polsky umí plynule. Já polštině rozumím téměř bez problémů, ale horší je to s mluvením :D Kousek od hranic jsou na nás Čechy zvyklí, takže mé polsko-české konverzaci rozumí bez problémů, ale dál už pomůže angličtina :) Jinak z těch větších měst/míst jsem navštívila Katovice, Krakov, Varšavu, Gdaňsk, Gdyni, Sopoty, Hel, Malbork nebo třeba Osvětim... Jednou bych ráda Polsko projela křížem krážem. A v tom dole by se mi určitě taky líbilo! Já byla jednou se školou v dolu Michal v Ostravě a klidně bych si to teď po letech zopakovala :)
  Elle about everything

  OdpovědětSmazat

Děkuji moc za reakci :)

Blog Design Created by pipdig